Leczyłam jedynkę kanałowo, w tej chwili po kilku latach stała się przebarwiona, co robić?
Anna l. 35
Pierwsze co musisz zrobić to zgłosić się do lekarza stomatologa który zleci bądź wykona zdjęcie rtg zęba. Lekarz oceni stan zęba. Ząb leczony kanałowo może z czasem delikatnie zmienić swoją barwę. Jesteśmy w stanie podjąć próbę wybielenia zęba za pomocą specjalnych wkładek wybielających.
Odczuwam ból podczas spożywania zimnych i ciepłych pokarmów, paracetamol mi mało pomaga.
Jarosław l. 23
Koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może ząb będzie wymagał leczenia kanałowego. Są to częste objawy zapalenia miazgi. Czekanie i zażywanie dużych ilości środków przeciwbólowych nie pomoże. Z czasem ból może dokuczać również w nocy. U niektórych pacjentów może to być dokuczliwa nadwrażliwość, którą zdiagnozuje Twój stomatolog.
Od kilku dni czuję ból podczas jedzenia, muszę gryźć drugą stroną.
Andrzej l. 45
Prawdopodobnie konieczna będzie diagnostyka radiologiczna stanu uzębienia. Nie należy zwlekać nawet gdy ból jest „do wytrzymania”.
Podczas upadku na rowerze wybiłem sobie jedynkę, ząb jest cały, ale znajduje się poza zębodołem. Co robić?
Marek l. 19
Jak najszybciej zgłoś się do gabinetu. Czas jest w tej sytuacji jednym z najważniejszych czynników. Jeżeli ząb znajduje się w buzi, schowaj go pod język lub policzek, tak aby zanurzony był w ślinie. Możesz również włożyć ząb do mleka lub roztworu soli fizjologicznej. Jak najszybciej pędź do stomatologa. Zwłaszcza w młodym wieku mamy duże szanse na zachowanie zęba , nawet całkowicie wybitego.
Chciałabym trochę rozjaśnić zęby, jak mogę to zrobić?
Aneta l. 28
Aby rozjaśnić uśmiech możemy zaproponować zabieg wybielania. Wybielanie za pomocą lampy lub nakładkowe do stosowania w domu. Nie należy wybielać zębów na własną rękę gdyż środki chemiczne zawarte w preparatach mogą zaszkodzić (chemiczne poparzenie śluzówki, zapalenie miazgi, nadwrażliwość). Ostateczną decyzję co do wybielania (oraz zastosowanego środka) podjąć powinien lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego badania.
Mam brzydkie zęby z przodu (kształt i barwa) chciałabym to poprawić, co można zrobić?
Ewa l. 32
Lekarz po dokładnym zbadaniu zębów zaproponować może kilka rozwiązań. Jeżeli zęby nie maja wielu wypełnień oraz nigdy nie były leczone kanałowo – możemy wykonać licówki porcelanowe. W innym przypadku polecamy korony pełnoceramiczne bądź na tlenku cyrkonu. Alternatywną metodą jest wykonanie licówki kompozytowej. Zgłoś się na wizytę, aby wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.
Od jakiegoś czasu krwawią mi dziąsła. Używam różnych past – żadna nie pomaga.
Marta l. 39
Jak najszybciej powinnaś zgłosić się do stomatologa. Najczęściej krwawieniem dziąseł objawia się ich zapalenie. Na wizycie kontrolnej lekarz postara się zdiagnozować przyczynę. Najczęściej jest to zapalenie spowodowane płytką nazębną i w tym wypadku wystarczy profesjonalne czyszczenie w gabinecie oraz instruktaż prawidłowej higieny. Krwawienia dziąseł nie można bagatelizować – zapalenie dziąseł przenosi się głębiej powodując zapalenie przyzębia. Zapalenie przyzębia (potocznie paradontoza ) prowadzi do utraty zębów oraz jest chorobą trudną do leczenia. Można ją tylko zatrzymać, a cofnięcie się zmian może być niemożliwe. Krwawienia z dziąseł mogą być również objawem chorób ogólnoustrojowych. Wzmożone krwawienie występuje w czasie trwania ciąży (zaburzenia hormonalne).
Moje dziecko nie ma kilku stałych ząbków, trochę się martwię, synek późno zaczął ząbkować.
Nina l. 36
Jeśli dziecko zaczęło później ząbkować to jest duże prawdopodobieństwo, że stałe ząbki będą również pojawiać się z niewielkim opóźnieniem. Jeżeli coś Cie jednak niepokoi należy zgłosić się do lekarza.
Od dłuższego czasu moim dużym problemem jest przykry zapach z ust, czy przyczyna może być od zębów?
Tomasz l. 34
Bardzo często przyczyny przykrego zapachu z ust (tzw. halitosis) to problemy stomatologiczne. Jednak pewien odsetek takich przypadków może być związana z chorobami przewodu pokarmowego, przyjmowanymi lekami, chorobami ogólnymi. Najpierw należy zasięgnąć opinii stomatologa. Lekarz postara się zdiagnozować przyczynę oraz zaproponować plan leczenia. Często przyczyną są ubytki próchnicowe oraz zapalenie dziąseł i przyzębia związane z dużą ilością kamienia nazębnego.
Biorę leki na serce i nadciśnienie, czy nie będzie to przeszkadzać, jestem umówiony na usunięcie zęba?
Henryk l. 76
Oczywiście o wszystkich swoich chorobach i przyjmowanych lekach powinieneś poinformować swojego stomatologa. Dobrze abyś przed zgłoszeniem się na usunięcie zęba porozmawiał ze swoim lekarzem prowadzącym o planowanym zabiegu. Przy ciężkich chorobach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.
Jestem w ciąży, czy mogę iść do dentysty? Strasznie boje się bólu.
Paulina l. 28
Wizyty w ciąży u stomatologa są konieczne. U ciężarnych najczęściej wykonujemy zabiegi, które nie wymagają zwłoki. Leczenie możemy wykonać przy zastosowaniu specjalnego znieczulenia dla kobiet w ciąży. Leczenie w ciąży jeśli musi być wykonywane wcale nie musi boleć. Bardzo ważną rzeczą jest wyleczenie wszystkich zębów przed planowaną ciążą, aby uniknąć takich stresujących sytuacji.
PAMIĘTAJ
Jest to kilka przykładów problemów z jakimi zjawiają się pacjenci do gabinetu dentystycznego, a w pomoc w ich rozwiązaniu uzyskasz u swojego lekarza stomatologa.