Zapalenie dziąseł.
Jest to stan wywołany najczęściej bakteriami znajdującymi się w płytce nazębnej i na powierzchni kamienia nazębnego. Jest to proces ograniczony tylko do dziąseł i jest całkowicie odwracalny. Objawia się najczęściej krwawieniem przy szczotkowaniu. Jest to pierwszy objaw z jakim zgłaszamy się do stomatologa. Jeżeli problem będzie zaniedbywany może doprowadzić do choroby jaką jest zapalenie przyzębia.
Paradontoza.
Inaczej zwana zapaleniem przyzębia jest to proces chorobowy obejmujący tkanki dziąseł i przyzębia. Przyzębie jest tkanką utrzymującą zęby w kości. Przyczyną paradontozy są specyficzne bakterie występujące w płytce nazębnej i kamieniu i wywołujące procesy zapalne. Postęp choroby jest uzależniony indywidualnie i zależy od odporności i uwarunkowań genetycznych. Nieleczone zapalenie przyzębia doprowadzić może do utraty zębów z powodu zaniku kości i w konsekwencji rozchwiania.
Zęby z widocznym kamieniem nazębnym oraz po wykonaniu zabiegu skalingu czyli usuwania kamienia z zębów.
Profilaktyka zapaleń dziąseł i przyzębia.
Aby utrzymać zdrowie zębów i dziąseł należy raz na rok wykonać profesjonalny skaling w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wykonuje higienistka bądź lekarz dentysta. Wiąże się on z instruktażem higieny jamy ustnej, kiedy to pacjent otrzymuje indywidualne wskazówki dotyczące zabiegów jakie powinien wykonywać w domu.
Najważniejsze w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł są codzienne, prawidłowo wykonywane zabiegi profilaktyczne wykonywane przez każdego z nas w domu.
Do codziennych czynności profilaktycznych należą:
- szczotkowanie zębów,
- używanie nici dentystycznej,
- stosowanie płukanek z fluorem,
- irygacja (irygatory stomatologiczne),
- stosowanie szczoteczek międzyzębowych (jeśli jest taka konieczność).