Dane adresowe
ul. Brązowa 86
70-781 Szczecin

Rejestracja telefoniczna
+48 797 17 11 27

Godziny pracy gabinetu:
pon. środ. czw. 1200 – 2000
wt., pt.      900 – 1500

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (endodontyczne) – jest to metoda z wyboru leczenia zębów z zainfekowaną miazgą czyli tzw. nerwem. Do patologii w „nerwie” dochodzi najczęściej w wyniku głębokich ubytków próchnicowych. Bakterie znajdujące się w ubytku przedostają się do „środka” zęba wywołując w nim najczęściej nieodwracalny stan zapalny, który z czasem przechodzi w nekrozę (martwicę). Stan zapalny pochodzący od zęba może być bezobjawowy lub objawowy, kiedy to najczęściej pacjent trafia do stomatologa. Wiąże się to zazwyczaj z mniejszym lub większym bólem w okolicy zęba przyczynowego.


Jak postępuje próchnica w zębie

dentalcariessteps

Zainfekowany ząb

zabzapalenie


W momencie wystąpienia stanów zapalnych w miazdze zęba należy wykonać leczenie kanałowe. Leczenie to można podzielić na kilka etapów. Staramy się aby zminimalizować liczbę wizyt wymaganą do przeprowadzenia całości leczenia. Nie wykonujemy dewitalizacji (zatrucia) zęba zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Etapy leczenia kanałowego:

 1. Znieczulenie zęba.
 2. Wykonanie diagnostyki rvg.
 3. Odbudowa tymczasowa ścianek zęba (bocznych bądź stycznych).
 4. Założenie koferdamu.
 5. Opracowanie kanałów mechaniczne i chemiczne z ultradźwiękami.
 6. Wypełnienie kanałów metodą kondensacji termoplastycznej gutaperki z uszczelniaczami na bazie żywic epoksydowych.
 7. Wykonanie zdjęć rvg po wypełnieniu kanałów.
 8. Szczelna odbudowa zęba.

 Schemat leczenia kanałowego

leczenie_endo


Zęby po leczeniu kanałowym należy kontrolować po ok. 6 miesiącach od leczenia nawet w przypadku braku dolegliwości. Zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi kontrolujemy jeszcze przez następne pół roku oceniając dynamikę zmian na prześwietleniach.

Bardzo ważnym aspektem całego leczenia kanałowego jest późniejsza odbudowa zęba. Aby leczenie było skuteczne na długi czas należy wykonać szczelną rekonstrukcję korony klinicznej. Zazwyczaj po leczeniu kanałowym stosujemy odbudowy kompozytowe. Jednak nie rzadko zdarza się, że ząb wymaga wykonania odbudowy pośredniej typu onlay, overlay lub korony protetycznej.

Leczenie kanałowe wykonane prawidłowo daje nam możliwość uratowania zęba w jamie ustnej. Stanowi on zawsze „naturalny implant”, a przy obecnych technikach skuteczność takiego leczenia jest wysoka. Przed podjęciem decyzji o implantacji zawsze należy rozważyć leczenie endodontyczne.


Stosowane metody leczenia kanałowego.

Jedynie dokładnie opracowany, zdezynfekowany i szczelnie wypełniony kanał nie stanowi ogniska zapalnego dla całego organizmu.

W naszym gabinecie do leczenia używamy:

 • systemów narzędzi niklowo-tytanowych,
 • kondensacji termicznej gutaperki (trójwymiarowe wypełnienie kanałów zęba),
 • koferdamu (w naszym gabinecie to standard),
 • urządzeń pomiarowych do obliczania długości kanału (endometr),
 • narzędzi ultradźwiękowych,
 • mikroskopu zabiegowego (Dlaczego mikroskop?).
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET

Nasze porady

WARTO WIEDZIEĆ