W dniach od 10.07 do 20.07 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu.

Dane adresowe
ul. Brązowa 86
70-781 Szczecin

Rejestracja telefoniczna
+48 797 17 11 27

Godziny pracy gabinetu:
pon. środ. czw. 1200 – 2000
wt., pt.      900 – 1500

Korony pełnoceramiczne

korona1

Ogólne informacje

Korony stanowią rodzaj odbudowy zniszczonego zęba. Wykonanie polega na odpowiednim opracowaniu zniszczonego zęba i pobraniu wycisków. Na ich podstawie wykonywane są modele, na których technik wykonuje koronę protetyczną. Jest to odbudowa cementowana na stałe w jamie ustnej (pacjent nie ma możliwości zdjęcia takiej korony).

 


emax

Rodzaje koron

Korony możemy podzielić ze względu na rodzaj podbudowy. Najczęściej wykonuje się korony na podbudowie metalowej (stopy bezniklowe), cyrkonowej (ZrO2) oraz ceramicznej. Najbardziej tradycyjne są rozwiązania na bazie metalu i ceramiki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również metale szlachetne (złoto) jako podbudowa pod ceramikę. Od kilku lat stosowany jest również cyrkon. Stosuje się go na podbudowy koron w mostach protetycznych jak i pojedynczych koron tam gdzie wymagana jest większa estetyka. Innym materiałem, z którego wykonujemy podbudowy, jest porcelana E-max firmy Ivoclar-Vivadent. Dzięki wykorzystaniu technik adhezyjnych otrzymujemy bardzo silne połączenie z zębem. Wytrzymałość tego rodzaju podbudowy na zginanie sięga 400 MPa. Dzięki temu uzyskujemy bardzo wytrzymałą odbudowę bez obecności metalu przez co również wysoce estetyczną.


metalvsceramic

Porównanie materiałów

Na obrazku znajduje się porównanie koron wykonanych na podbudowie z metalu nieszlachetnego oraz pełnej ceramiki (Lava, E-max). Zwraca uwagę przezierność materiału dla światła. Jest to podstawowy element warunkujący walory estetyczne odbudów pełnoceramicznych. Przezierność ceramiki jest bardziej zbliżona do naturalnego szkliwa i zębiny, co wpływa na ostateczny efekt i naturalność. Metal natomiast bardzo dobrze sprawdza się w odcinkach bocznych.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET

Nasze porady

WARTO WIEDZIEĆ